مشاهده خبر
برگزاری مراسم بزرگداشت استاد عزت الله انتظامی در موسسه خیریه روزبه
  سوگ نامه آقای بازیگر 
 
ما در روزبه گرد هم آمده‌ایم تا یاد و خاطره مردی را گرامی بداریم که عشق، حرفه و زندگی اش با هم آمیخته بود.
 مردی که نقش‌هایش را به زیبایی ایفا می‌کرد و زندگی را نیز به زیبایی بازی می‌کرد. 
مردی که حتی خانه‌اش را تبدیل به موزه کرد، 
سودای عشق را به سودای مال نفروخت و بر تابلوی خوش‌آمدگویی خانه موزه‌اش نوشت:
 "خانه‌ام نورانیست، خانه‌ام آباد است، چون شما اینجایید!"
 عاشق مردم بود و به راستی همه دارایی و وجودش را وقف هنر کرد این پاکبازی جز عشق چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟
 بدون شک جوهر وجودی خود هنرمند است که هنرش را برای آیندگان ماندگار می‌کند و هنری ماندگار می‌شود که در قلب، ذهن و خاطره اقشار بیشتری از جامعه نقش بندد و حک شود. 
فعالیت هنری مرحوم استاد انتظامی مصداق بی‌بدیل ماندگاری و جاودانگی در هنر است، هنر او تنها در ایفای نقش‌های سنتی خلاصه نمی‌شد او در اجرای انواع نمایش‌های مدرن و کلاسیک از کمدی و تراژدی توانایی داشت، او هر نقشی را  که می‌پذیرفت هویت و حرمت می‌داد و با جان بخشی آن را ماندگار می‌ساخت.
 انتظامی سعی می‌کرد نقش‌هایش را ملموس، واقعی و پر از احساس بازی کند و هر نقشی که پذیرفت چنان با آن آمیخته و عجین شد که نقش را از آن خودش کرد.
 انتظامی بیش از هفت دهه کوشید و درخشید و در صدر نشست و در اوج ماند از دل مردم برخاست و با مردم زندگی کرد.
 بنا نداریم حرف‌های اغراق‌آمیز بزنیم
 《عزت اله انتظامی》 انسانی است با تمام ویژگی‌های یک انسان، با تمام خوبی‌ها و خاطره‌ها، پس چه چیزی او را متمایز کرد؛ کسی که  دهه ها روی صحنه و در معرض تماشای دیگران باشد و کمتر خطا کند، متمایز است! 
کسی که هنرش را قدر بداند و ابتذال نفروشد، متمایز است! 
کسی که تن به بازی‌های سیاسی ندهد، متمایز است! 
کسی که تحصیلکرده اروپا باشد ولی به زیبایی تمام به زبان ساده مردم کوچه و بازار سخن بگوید و به ادبیات، فرهنگ، هویت و ملیت خودش عشق بورزد، متمایز است!
 ساعت‌ها می‌توان درباره زندگی هنری 《عزت اله انتظامی》 صحبت کرد، اما بارزترین ویژگی شخصیت انتظامی تواضع و افتادگی او در عین بزرگی و وقار ذاتی است.
 او بزرگ زاده شد ؛ بزرگی کرد و برای همیشه بزرگ میماند. 
 در سال ۷۹ در اوج شهرت و محبوبیت و در قله زندگی هنری‌اش با روزبه آشنا می‌شود بدون هیچ توقعی هیچ منت و هیچ شرطی پا به یک موسسه خیریه گمنام در یک شهرستان می‌گذارد نه از تعریف و تمجیدهای معمول خبری هست نه از تشریفات! 
برای سرنوشت زنان بی‌پناهی که به روزبه پناه آورده‌اند اشک می‌ریزد و به سادگی می‌گوید به من بگویید چه کاری می‌توانم انجام دهم!؟
 و بعد مثل یک روزبهی همراه می‌شود، چهره مردمی، نفوذ کلام و ارتباط‌های وسیع اجتماعی و اعتبارش را در طبق اخلاص تقدیم روزبه می‌کند. 
شاید عده کمی بدانند نوروز  آن سال و سال‌های بعد از آن، عید، نه تنها برای بچه‌های روزبه، بلکه برای ده‌ها کودک و نوجوان شهر با کفش‌های انتظامی از راه می‌رسید!
 بقراط پزشک و اندیشمند یونان باستان در کتابی اشاره می‌کند که؛ 
 "زندگی کوتاه است و هنر پایان ناپذیر و و این سخن درستی است چرا که هنرمند پیام آور است که در مدت زمان محدود زیستنش باید پیام و جان کلام هنرش را در خاطره مکتوب و شفاهی فرهنگ سرزمینش و چه بسا فراسوی مرزهای وطنش به جا بگذارد".
 این رسالت هنر و هنرمند است رسالتی که مرد بزرگ سینما و تئاتر ایران نیز به حق آن را به انجام رساند ته‌مایه و جان نقش‌هایی که آقای بازیگر در طول زندگی هنری خود پذیرفت، عشق بود!
 او در پاسخ به سوال فرزندش که یک بار از او پرسید: "چگونه می‌توان هنرمندی مردمی بود؟" گفت؛ عاشق شو! مردم را دوست داشته باش!
 نیک می‌دانیم پیامی که خاستگاه‌اش عشق باشد مرزها و محدوده‌ها را کنار می‌زند و بر قلب و باور مخاطبانش می‌نشیند.
 آقای بازیگر با عشق و هنر زیست و قدر این گوهر را شناخت هنرمندی خویش را نفروخته در انتخاب نقش دقت داشت و همواره با نقش‌ها زندگی کرد استاد به نقش‌ها جان می‌داد و از آنها جان می‌گرفت و بیش از نیم قرن در سینما، تئاتر و تلویزیون ایران تلاش کرد و هنر سینما و تئاتر ایران را مدیون حضور خود ساخت. این همه ممکن نیست مگر به اعتبار عشق!
هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
 ثبت است در جریده عالم دوام ما
 
🌱🌾 روح مهربان و بزرگت در آرامش و یادت گرامی آقای بازیگر🌱🌾
 
 برگرفته از سخنرانی دکتر محسن امین  عضو  و نایب رئیس  هئيت مدیره  روزبه  در مراسم یادبود استاد عزت اله انتظامی 
 
#موسسه_خیریه_استاد_روزبه 
#عزت_سینمای_ایران
#همیار_روزبه
تاریخ انتشار: 1397/05/29