طرح ترویج کاهش مصرف کاغذ

با توجه به اینکه مأموریت مؤسسه خیریه روزبه اهدافی است که در اساسنامه مؤسسه ذکر شده است ولی همه ی ما می دانیم که وظیفه مراقبت از محیط زیست به فرد یا گروه خاصی واگذار نشده است و با توجه به خطرات ناشی از افزایش آلودگی های محیط زیستی، تولید بی رویه ی زباله، خصوصاً زباله های خشک و قابل بازیافت و خطر نابودی جنگل ها، همه در مقابل حفظ محیط زیست مسئول هستند و ما نیز خود را از این قاعده مستثنی نمی دانیم، چرا که باور داریم اولین قشری که از آلودگی محیط زیست آسیب خواهند دید کودکان و افراد کم درآمد و آسیب پذیر جامعه هستند.

برهمین اساس مدیران مؤسسه تصمیم گرفتند تا بخشی از ظرفیت های داوطلبین مؤسسه خیریه روزبه را به این موضوع اختصاص دهند و کمیته ای تشکیل شد که در مدت کوتاهی توانست داوطلبان بسیاری را از میان گروههای مختلف مردم بخصوص جوانان جذب کند.

هدف از تشکیل این کمیته آموزش، اطلاع رسانی وآگاه سازی مردم به اهمیت محیط زیست، اصلاح رفتارهای محیط زیستی و ایجاد عادت های خوب و پسندیده ی اجتماعی است.

اولین گام ما آموزش و آگاه سازی با محوریت آموزش کاهش مصرف کاغذ و جمع آوری کاغذ قابل بازیافت در میان کودکان است. در این برنامه کودکان و دانش آموزان با فرآیند تولید کاغذ از درختان جنگلی آشنا و پس از آن مزایای استفاده صحیح از کاغذ به آنها آموزش داده میشود. کودکان با برنامه های متنوع در مسابقات مربوط به محیط زیست شرکت می کنند و جایزه میگیرند و بدین ترتیب خود را بخشی از چرخه ی حفاظت از محیط زیست قلمداد می کنند. ایجاد حس مسئولیت نسبت به محیط زیست و توجه به این نکته که کودکان امروز، سازندگان جامعه ی فردا هستند می تواند نقش بسزایی در ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست داشته باشد.

اما فعالیت های خیریه ی روزبه به همین جا ختم نمی شود. ما باور داریم که همه می توانیم حامی محیط زیست باشیم. به همین منظور آموزش های مختلف حمایت از محیط زیست در دانشگاهها و سازمانهای دولتی بصورت کارگاههای آموزش کاهش مصرف کاغذ و بازیافت آن انجام می گیرد. برگزاری برنامه های مختلف در دانشگاه های شهر زنجان و مطرح کردن دغدغه های محیط زیستی نشان داده که گاه با کوچکترین تلنگر می توان نتایج قابل قبولی دریافت کرد و جمع مشتاقان به حمایت از محیط زیست را گسترش داد. پخش فیلم های آموزشی مرتبط با محیط زیست نیز جزو این برنامه هاست. تاکنون بیش از دو هزارنفر دانش آموز ابتدایی و مهدكودك و تعداد زيادي از کارکنان دانشگاهها و پرسنل ادارات مختلف شهر تحت آموزش های کاربردی این پروژه قرار گرفته اند .چشم انداز گروه این است که تا پایان سال ٩٦ بيش از ٥٠هزار دانش آموز زنجاني تحت پوشش آموزشهای محیط زیستی این موسسه قرار گیرند. موسسه خیریه روزبه تصمیم دارد تا در آینده ی پیش رو علاوه بر كاغذ ، پلاستيك و ضايعات الكترونيكي را نیز جمع آوري کرده و در فرآیند چرخه ی بازیافت قرار دهد.

اما آنچه که به این طرح رنگ و بوی دیگری داده و آن را نسبت به سایر فعالیت های محیط زیستی که از سوی دیگر نهادها اجرا می شود متمایز ساخته، اختصاص تمامی درآمد حاصله به اهداف خیریه و انسان دوستانه است. همزمان در بخش جمع آوری کاغذ قابل بازیافت نوجوانان و جوانان عضو خانواده های مددجوی تحت پوشش موسسه ضمن جمع آوری کاغذ علاوه بر دریافت حقوق و مزایای متناسب، تحت پوشش سایر خدمات موسسه خیریه روزبه مانند استفاده از کلاسهای کمک درسی و تأمین لوازم تحصیل رایگان قرار میگیرند. از زمان شروع اجرای طرح تا به امروز علاوه بر جمع آوری بيش از ١2٠ تن کاغذ که قرار بود دور ریخته شود، از محل فروش این کاغذ ها به کارخانه های خمیر سازی کاغذ، درآمد قابل توجهی به نفع اهداف موسسه ایجاد شده است. این درآمد صرف آموزش گروههای مختلف اجتماعی و سایر هزینه های جمع آوری کاغذ و تأمین کمک هزینه ی تحصیلی کودکان و جوانان مددجو می شود. پیش بینی ما این است که در صورت حمایت های لازم و افزیش توان لجستیکی و نیروی انسانی امکان جمع آوری ماهیانه 100تن کاغذ وجود دارد که در آن صورت ماهیانه ٣٠ ميليون تومان درآمد ایجاد میشود و امکان ایجاد شغل برای 30 نفر از جوانان جویای کار و نیازمند حمایت وجود دارد.


خاطر نشان می سازد که کمیته محیط زیست موسسه خیریه روزبه ، طرح مذکور را بدون هیچ گونه کمک دولتی یا هر گونه حمایتی از طرف سازمان های دولتی و شبه دولتی به انجام رسانده است و تمام همکاران ما در بخش آموزش در این طرح به صورت داوطلبانه فعایت می کنند. هماهنگی و اطلاع رسانی فعالیت گروه از طریق شبکه های اجتماعی انجام می گیرد. گروه اجرایی شامل 90 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاهها، دانشجویان، جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهها هستند که به صورت داوطلب در این پروژه همکاری می نمایند.

هدف همه ی اعضای گروه، ترویج فرهنگ کاهش مصرف و رسیدن به زنجیره کامل تفکیک زباله در مبدأ می باشد. با این روش سالیانه علاوه بر جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر به محیط زیست، درآمد زيادي نصیب موسسه خیریه خواهد شد. قرار است در آینده ای نزدیک با همکاری سازمان محیط زیست ایران ، سازمان های خیریه شهرهای مختلف را با این طرح آشنا نموده و آموزش های لازم را به آن ها ارائه نماییم . تا بتوانند با مدل اجرای موسسه خیریه روزبه، در شهرهای خودشان این کار را انجام دهند. ما این اطلاعات وآموزش ها را به صورت رایگان به تمام گروه های مردم نهاد و غیر دولتی ارائه مینماییم.


کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه خیریه استاد روزبه میباشد.